FIA to Międzynarodowa Federacja Aktorów. Jest organizacją pozarządową reprezentującą aktorskie związki zawodowe, cechy i stowarzyszenia na całym świecie (na wszystkich kontynentach). Wypowiada się w sprawach zawodowych dotyczących aktorów (w filmie, telewizji, radiu, teatrze i występach na żywo), radiowców, tancerzy, piosenkarzy, artystów rewii, cyrku i innych, z wyjątkiem muzyków i twórców sztuk wizualnych. Ma charakter apolityczny i skupia się na polityce równych szans, bez względu na płeć, narodowość, pochodzenie etniczne, religię, orientację seksualną, wiek i stan cywilny.
Została założona w 1952 roku przez Equity w Wielkiej Brytanii i Syndicat Français des Artistes-Inteprètes we Francji. Jej założyciele szybko zdali sobie sprawę, że kwestie zawodowe dotyczące wykonawców będą w coraz większym wymagać międzynarodowych rozwiązań wypracowanych w ramach współpracy między krajowymi związkami zawodowymi wykonawców.
U podstaw pracy FIA od samego początku leżało zobowiązanie do wspierania godnych warunków pracy dla wykonawców na całym świecie. Obecnie stało się to jeszcze istotniejsze, w kontekście szybkich zmian technologicznych i podlegającego coraz większej globalizacji przemysłu kreatywnego.
Siedziba sekretariatu FIA mieści się w Londynie i Brukseli, dzięki czemu organizacja uzyskuje także szybki dostęp do projektów dotyczących wykonawców na poziomie Unii Europejskiej i ma kontakt z unijnymi agendami. Umożliwia to dystrybuowanie wśród członków niezbędnych informacji o planowanych zmianach w legislacji na poziomie UE, prowadzenie ankiet, zbieranie danych, a także zestawianie planowanych dyrektyw lub/i uchwał z ich implementacją w ramach prawa krajowego i porównywanie z legislacją w krajach nienależących do UE.
Związek Zawodowy Aktorów Polskich jest członkiem FIA od 2004 roku. W ramach członkostwa aktywnie uczestniczy w międzynarodowych zjazdach, a także w warsztatach i szkoleniach współfinansowanych przez Unię Europejską i współorganizowanych przez ETUC (European Trade Union Confederation).
ZZAP jako członek FIA ma bieżący dostęp do informacji i raportów, zbieranych i wypracowywanych raportów zarówno na poziomie UE, jak i prawodawstwa krajowego lub też poszczególnych organizacji członkowskich. Bierze także udział w posiedzeniach Komisji Dialogu Społecznego przy Komisji Europejskiej, spotkaniach, konferencjach i webinarach branżowych organizowanych zarówno stacjonarnie, jak i on-line. Daje to polskiemu związkowi szansę na zdobycie wiedzy, która może posłużyć jego członkom, a także na wymianę doświadczeń i dobrych praktyk.
Organizacje zrzeszone w FIA:
https://fia-actors.com/about-fia/fia-members/?no_cache=1
Więcej informacji: https://fia-actors.com/