Jako członek FIA (International Federation of Actors) działaliśmy czynnie na rzecz wdrożenia dyrektywy 2019/ 790 Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) w sprawie prawa autorskiego i praw pokrewnych na jednolitym rynku cyfrowym. Polski rząd miał dokonać jej implementacji w roku 2023, jednak się to nie wydarzyło w zakładanym terminie. Dyrektywa jest odpowiedzią na zmieniający się dynamicznie, szczególnie w okresie popandemicznym, rynek platform streamingowych i brak uregulowania kwestii tantiem przynależnych aktorom w Polsce z racji udostępniania przez nie filmów z ich udziałem oraz uczestnictwa w produkcjach oryginalnych poszczególnych platform. Implementacja powiodła się w 2024 r. dzięki nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z 26 lipca 2024 r. Ustawa weszła w życie 20 września 2024 r. Poniżej prezentujemy poszczególne etapy procesu legislacyjnego wspartego ogromną środowiskową walką o tantiemy z internetu.
2022
Prace nad wprowadzeniem do polskiego ustawodawstwa zapisu o tantiemach z internetu rozpoczęły się w 2022 roku. W czerwcu 2022 r. MKIDN opublikowało pierwszy projekt ustawy o zmianie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, mającej na celu wdrożenie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/790 z dnia 17 kwietnia 2019 r. w sprawie prawa autorskiego i praw pokrewnych na jednolitym rynku cyfrowym oraz zmiany dyrektyw 96/9/WE i 2001/29/WE, zwanej dyrektywą DSM. ZZAP aktywnie uczestniczył w konsultacjach publicznych, przedstawiając własną opinię prawną, uwzględniającą interesy aktorów, czyli artystów wykonawców. Poruszał wtedy szczególnie kwestię związaną z udostępnianiem treści audiowizualnych na platformach cyfrowych.
2023
W styczniu 2023 roku ZZAP przystąpił do środowiskowej koalicji na rzecz tantiem z internetu, zainicjowanej przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich (SFP) działające w ramach ZAPA (Związek Autorów i Producentów Audiowizualnych). Od początku przedstawiciele ZZAP i szerszego środowiska aktorskiego uczestniczą w spotkaniach dotyczących nowelizacji ustawy i implementacji dyrektywy DSM w zakresie tantiem, organizowanych przez SFP, brali udział w spotkaniach tantiemowego sztabu kryzysowego w Warszawie i Łodzi, byli również gośćmi w Sejmie.
2024
W ramach konsultacji publicznych w lutym 2024 r. ZZAP przedstawił kolejną opinię prawną, poprzedzoną pisemnym sprzeciwem wobec usunięcia z wcześniejszego projektu ustawy zapisu o tantiemach z internetu. Pozyskał także szczegółową opinię prawną od FIA (International Federation of Actors, we współpracy z AEPO-Artis, którego członkiem jest ZAPA), analizującej proces wdrażania dyrektywy DSM w innych krajach europejskich, łącznie z kwestią pominięcia przez niektóre z nich kwestii tantiem z internetu, co uznawane jest obecnie za błąd. Opinia została przesłana do prezydenta Andrzej Dudy, premiera Donalda Tuska, sekretarza stanu w MKiDN Joanny Scheuring-Wielgus, posłanek Darii Gosek-Popiołek i Doroty Olko z Lewicy.
Polska ma szansę na uniknięcie tego błędu, ponieważ dzięki szerokiej koalicji środowiskowej udało się przywrócić zapis o tantiemach z internetu we wcześniejszym brzmieniu, a zmodyfikowany projekt ustawy z połowy lutego 2024 r. został 12.03. 2024 r. zamieszczony na stronie RCL. Postęp prac legislacyjnych nad projektem zmiany ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz niektórych innych ustaw można śledzić pod adresem:
https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12382002
Lipiec 2024
Pytania i odpowiedzi na temat sytuacji z ZASP / lipiec 2024
Czy zmiana definicji reemisji jest konieczna?
14 organizacji, które podpisały się pod listem do Senatu uważa, że nie. Twierdzą, że obecny projekt ustawy, zawierający m.in. zapisy o tantiemach z Internetu, reemitowania i audiobooków, jest zgodny z dyrektywą SAT-CAB 2 oraz orzecznictwem TSUE. Tego samego zdania jest Ministerstwo Kultury, Minister ds. Europejskich, International Federation of Actors (FIA – międzynarodowa niezależna organizacja zrzeszająca aktorów) oraz ZAiKS. Kierownictwo ZASP nie ufa zapewnieniom innych OZZ-tów, ale jaki interes przeciwko aktorom mieliby inni aktorzy, politycy lub międzynarodowa, niezależna organizacja?
Dlaczego ZZAP działa w Koalicji Filmowców?
Uważamy, że tylko współpracując, możemy naprawdę coś zmienić. Rynek filmowy nie istnieje bez zaangażowania różnych grup zawodowych. Do naszej Koalicji należy 14 organizacji reprezentujących całe środowisko filmowe, i to nasz ogromny sukces, że mimo różnych interesów osiągamy kompromisy i jesteśmy zgodni. Dodatkowo ufamy sobie wzajemnie, posiadamy opinie szeregu prawników z różnych organizacji i jesteśmy pewni swoich interpretacji.
Czy spotkaliśmy się z ZASP?
Tak, spotkanie Koalicji Filmowców i przedstawicieli ZASP odbyło się 8 lipca 2024 r. w siedzibie SFP-ZAPA. Po czterech godzinach rozmów i ostrej wymianie argumentów, przedstawiciele ZASP byli skłonni odłożyć swoją poprawkę w czasie i iść z nami ramię w ramię do Senatu RP. Ostateczną decyzję w tej sprawie miał podjąć Zarząd ZASP. Obiecali poinformować naszą Koalicję o swojej decyzji. Jednak jeszcze tego samego dnia ich zapewnienia okazały się kolejny raz pustymi słowami, ponieważ ze strony Senatu RP dowiedzieliśmy się, że postulat ZASP-u o poprawce definicji reemisji został podtrzymany.
Jak kierownictwo ZASP manipuluje komunikatami?
Na przykład poprzez pomijanie istotnych faktów. Sejm RP odrzucił poprawkę ZASP dotyczącą definicji reemisji i nadawania, jednak ZASP twierdził, że odnieśli ogromny sukces. Dodatkowo opublikowali komunikat, w którym twierdzili, że Senat RP popiera ich postulat o konieczności zmiany definicji reemisji i nadawania. Jest to nieprawda, ponieważ Senat RP wniósł techniczną poprawkę definicji, podczas gdy ZASP wnioskował o merytoryczną zmianę. Jest to manipulacja faktami wobec aktorek, aktorów i całego środowiska. Jest to dla nas bardzo przykre i nie możemy zgodzić się na takie działania.
ZASP argumentuje zmianę definicji reemisji i nadawania wyrokiem Sądu Apelacyjnego, czy jednak słusznie?
Nie, ZASP powołuje się na nieprawomocny wyrok, a ta sprawa sądowa została skierowana do ponownego rozpatrzenia.
Co z pikietą pod Sejmem 11 czerwca 2024 r.?
Pikietę 11 czerwca zorganizowała Koalicja Filmowców na czele z Kołem Młodych SFP oraz SFP-ZAPA, które uzyskało zgodę na zgromadzenie w imieniu naszej Koalicji. Szczegółowe przygotowania do walki o ustawę i do tej konkretnej pikiety trwały niemal dwa miesiące, podczas których przygotowaliśmy wspólną identyfikację wizualną, zorganizowaliśmy nagłośnienie, namioty i zapraszaliśmy naszych członków pod Sejm.
Kierownictwo ZASP zaczęło niezależnie prowadzić podobne działania, kopiując jednak koalicyjne grafiki i kolorystykę. Kierownictwo ZASP z opóźnieniem wystąpiło do miasta o oficjalną zgodę na własną pikietę. Zrobiło to dopiero 10 czerwca, kiedy było już za późno i w rezultacie postanowiło podłączyć się pod nasze zgromadzenie. Nie chcąc tworzyć kolejnych napięć, Koalicja przyjęła ZASP do wspólnego pikietowania.
ZASP pojawił się na zgromadzeniu z ogromną liczbą własnych transparentów, które mocno zasłaniały widok, ale również sugerowały, że to ZASP jest organizatorem zgromadzenia. Później Kierownictwo ZASP ogłaszało w komunikatach, że to oni byli liderem tej inicjatywy. Te działania przez Koalicję zostały odebrane jako próba przykrycia przez Kierownictwo ZASP jego poprzednich zaniedbań.
Sierpień 2024
14 sierpnia 2024 roku Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 26 lipca 2024 r. o zmianie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, ustawy o ochronie baz danych oraz ustawy o zbiorowym zarządzaniu prawami autorskimi i prawami pokrewnymi.
Wrzesień 2024
20 września 2024 r. zaczęła obowiązywać ustawa zmianie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
O co jeszcze walczymy?
Dołącz do nas!
Czekamy na Ciebie, żeby razem działać na rzecz lepszej sytuacji polskich aktorek i aktorów. Już teraz osoby należące do ZZAP mogą korzystać z całego pakietu zabezpieczeń socjalnych i możliwości rozwoju zawodowego: