Forum Związków Zawodowych (FZZ)
Związek Zawodowy Aktorów Polskich (ZZAP) jako organizacja ponadzakładowa, należąca do Forum Związków Zawodowych (FZZ), jest organizacją reprezentatywną. Dzięki zrzeszeniu w FZZ Komisje Zakładowe ZZAP są reprezentatywne już wtedy, gdy skupiają co najmniej 8% pracowników teatru, a nie 15%, jak definiuje to Ustawa o związkach zawodowych z dnia 23 maja 1991 r. (Rozdział 3a, Art. 25) i jak dzieje się przy braku ww. przynależności do FZZ.
Forum Związków Zawodowych, obok NSZZ „Solidarność” i Ogólnopolskiego Porozumienie Związków Zawodowych (OPZZ), należy do rady Dialogu Społecznego (RDS) – najważniejszej instytucji krajowego dialogu społecznego w Polsce. Stanowi ona platformę dialogu trójstronnego w Polsce i współpracy strony pracowników, strony pracodawców oraz strony rządowej, funkcjonujące na poziomie centralnym.
Kwestie reprezentatywności i uprawnień związków zawodowych szczegółowo regulują Ustawa o związkach zawodowych z dnia 23 maja 1991 r. oraz o Ustawa Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego z dnia 24 lipca 2015 r.
FIA (International Federation of Actors)
FIA to Międzynarodowa Federacja Aktorów. Jest organizacją pozarządową reprezentującą aktorskie związki zawodowe, cechy i stowarzyszenia na całym świecie (na wszystkich kontynentach). Wypowiada się w sprawach zawodowych dotyczących aktorów (w filmie, telewizji, radiu, teatrze i występach na żywo), radiowców, tancerzy, piosenkarzy, artystów rewii, cyrku i innych, z wyjątkiem muzyków i twórców sztuk wizualnych. Ma charakter apolityczny i skupia się na polityce równych szans, bez względu na płeć, narodowość, pochodzenie etniczne, religię, orientację seksualną, wiek i stan cywilny.
Została założona w 1952 roku przez Equity w Wielkiej Brytanii i Syndicat Français des Artistes-Inteprètes we Francji. Jej założyciele szybko zdali sobie sprawę, że kwestie zawodowe dotyczące wykonawców będą w coraz większym wymagać międzynarodowych rozwiązań wypracowanych w ramach współpracy między krajowymi związkami zawodowymi wykonawców.
U podstaw pracy FIA od samego początku leżało zobowiązanie do wspierania godnych warunków pracy dla wykonawców na całym świecie. Obecnie stało się to jeszcze istotniejsze, w kontekście szybkich zmian technologicznych i podlegającego coraz większej globalizacji przemysłu kreatywnego.
Siedziba sekretariatu FIA mieści się w Londynie i Brukseli, dzięki czemu organizacja uzyskuje także szybki dostęp do projektów dotyczących wykonawców na poziomie Unii Europejskiej i ma kontakt z unijnymi agendami. Umożliwia to dystrybuowanie wśród członków niezbędnych informacji o planowanych zmianach w legislacji na poziomie UE, prowadzenie ankiet, zbieranie danych, a także zestawianie planowanych dyrektyw lub/i uchwał z ich implementacją w ramach prawa krajowego i porównywanie z legislacją w krajach nienależących do UE.
Związek Zawodowy Aktorów Polskich jest członkiem FIA od 2004 roku. W ramach członkostwa aktywnie uczestniczy w międzynarodowych zjazdach, a także w warsztatach i szkoleniach współfinansowanych przez Unię Europejską i współorganizowanych przez ETUC (European Trade Union Confederation).
ZZAP jako członek FIA ma bieżący dostęp do informacji i raportów, zbieranych i wypracowywanych raportów zarówno na poziomie UE, jak i prawodawstwa krajowego lub też poszczególnych organizacji członkowskich. Bierze także udział w posiedzeniach Komisji Dialogu Społecznego przy Komisji Europejskiej, spotkaniach, konferencjach i webinarach branżowych organizowanych zarówno stacjonarnie, jak i on-line. Daje to polskiemu związkowi szansę na zdobycie wiedzy, która może posłużyć jego członkom, a także na wymianę doświadczeń i dobrych praktyk.
Organizacje zrzeszone w FIA:
https://fia-actors.com/about-fia/fia-members/?no_cache=1
Więcej informacji: https://fia-actors.com/
e-TALENTA
e-TALENTA to największa w Europie platforma castingowa dla profesjonalistów z branży filmowej dostępna w 19 językach i w ponad 40 krajach. Ponad 70 000 tysięcy profesjonalnych aktorów i aktorek może dzięki niej przedstawić się reżyserom obsady, producentom i reżyserom.
e-TALENTA działa jako platforma non-profit
e-TALENTA działa na zasadzie non-profit – wyłącznie w interesie swoich członków.
Głównymi celami są równe szanse, przejrzystość i widoczność aktorów.
Platforma jest prowadzona profesjonalnie i zgodnie z wysokimi standardami oraz jest stale rozwijana dla swoich członków i we współpracy z nimi. Więcej informacji na jej temat można znaleźć tutaj.
Celem jest zainicjowanie trwałej zmiany – odejście od zasady maksymalizacji zysku na castingach i przejście w kierunku uczciwej podstawy dla wszystkich zaangażowanych w proces castingowy.
e-TALENTA:
Dzięki naszej platformie non-profit realizujemy jasną misję: chcemy, aby ten model się ugruntował, a rozwój w branży odszedł od maksymalizacji zysków i od biznesu robionego na nadziejach, w kierunku uczciwych podstaw dla wszystkich zaangażowanych w proces castingu.
Uczyń e-TALENTA swoją główną prezencją w branży castingowej i aktywnie wspieraj model non-profit!
Reżyserzy obsady, reżyserzy, producenci i pozostali odpowiedzialni za castingi powinni mieć najlepsze źródło danych dla Polski i Europy, jakim jest e-TALENTA. Naszym celem jest uczynienie platformy non-profit pierwszym punktem kontaktowym dla każdego. Dzięki posiadaniu na platformie kompletnego i aktualnego profilu możesz w znacznym stopniu przyczynić się do tego, a jednocześnie zwiększyć swoją widoczność w branży castingowej.
e-TALENTA oferuje obszerny, bezpłatny wpis umożliwiający zaprezentowanie się ponad 5000 reżyserom obsady, reżyserom i producentom.
Specjalna korzyść dla członków ZZAP: e-TALENTA regularnie organizuje webinary konsultacyjne, podczas których w małej grupie z członkami ZZAP omawiane są indywidualne wskazówki dotyczące prezentacji on-line. Zainteresowani członkowie ZZAP mogą skontaktować się bezpośrednio z e-TALENTA.