Przejdź do głównej zawartości strony

Środowiska twórcze wspólnie protestowały przeciwko wykreśleniu z projektu zmiany ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz niektórych innych ustaw z dnia 14.02.2024 r. (opublikowanym na stronie Rządowego Centrum Legislacji 15.02.2024 r.) przepisów dotyczących ustawowych tantiem z internetu. Protest odbył się 21 lutego 2024 r. przed Kinem Kultura.

W wydarzeniu nazwanym Tantiemowym sztabem kryzysowym wzięli udział reprezentanci takich organizacji jak Koło Młodych Stowarzyszenia Filmowców Polskich (SFP), Gildia Scenarzystów Polskich, Gildia Reżyserów Polskich oraz Związek Zawodowy Aktorów Polskich. Jego punktem kulminacyjnym było złożenie wspólnego pisma – apelu do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bartłomieja Sienkiewicza z prośbą o przywrócenie przepisów zapewniających sprawiedliwe tantiemy za eksploatację filmów w internecie, do ustawy wdrażającej unijną dyrektywę 2019/790 z dnia 17 kwietnia 2019 r. w sprawie prawa autorskiego i praw pokrewnych na jednolitym rynku cyfrowym (zwaną także „dyrektywą DSM”), do polskiego prawa. Jak podkreślono w apelu, wymaga tego art. 18 dyrektywy, którego istniejący już art. 70 ust. 21 ustawy o prawie autorskim nie wyczerpuje. W celu zgodności z dyrektywą powinien on zostać rozszerzony o portale streamingowe i serwisy VOD.

Dla przypomnienia, Polska jest ostatnim krajem w Unii Europejskiej, który nie dokonał wdrożenia przepisów powyższej dyrektywy do prawa krajowego. Obecnie, kiedy Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przedstawiło projekt ustawy, która ma to zmienić, nie zawiera on bardzo ważnych zapisów dotyczących właśnie tantiem dla twórców z tytułu eksploatacji dzieł filmowych w internecie. Jest to kwestia kluczowa dla środowiska artystycznego i zabezpieczenia jego dochodów.

Jednocześnie Związek Zawodowy Aktorów Polskich złożył osobne pismo, w którym wyraża sprzeciw wobec braku uwzględnienia w projekcie ustawy kwestii tantiem z internetu.

 

 

 

 

 


Dowiedz się więcej